Amerika

Planladığınız seyahatinizin amacı ABD göçmenlik yasasına göre hangi vizeyi almanız gerektiğini belirleyecektir. Vize başvurusu yaparken başvuru yapacağınız vize kategorisine göre ABD Büyükelçiliği’nin istemiş olduğu tüm gereksinimleri karşılaşmış olmanız gerekmektedir.

Öncelikle göçmen olmayan vizeler arasında sizin için uygun olan vize türünü belirleyin.

- (B1/B2) Ticari, Turizm, Tıbbi Tedavi
- (C) Transit Vize
- (K / M) Akademik veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Öğrenci
- (J) Değişim Programı
- (D) Mürettebat Vizesi
- (I) Basın Mensubu ve Gazeteciler
- (E1 / E2 / E3) Tüccar / Yatırımcı Vizesi
- (H, L, O, P, Q, R) Geçici Çalışma veya Staj Vizesi
- (A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler

(B1/B2) Ziyaretçi: Ticari, Turizm, Tıbbi Tedavi

Ziyaretçi Vizesi iş amaçlı toplantılara, konferanslara katılmak (B1), 6 aya kadar tatil ya da  aile ziyareti yapmak veya  tıbbi tedavi (B2) ya da her iki amacın birleşimiyle alınan B1/B2 vizesi için başvurulması gereken göçmen olmayan vize türüdür.

Gerekli evraklar için tıklayınız.

(C) Transit Vize

ABD dışında başka bir ülkeye ABD üzerinden yolcu gemisi ile gidiyorsa veya seyahat süresince ABD’de bulunan limanlardan birine yanaşıyorsa başvurulması gereken  göçmen olmayan vize türüdür. 

Gerekli evraklar için tıklayınız.

(K/M) Akademik veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Öğrenci Vizeleri

Onaylanan bir eğitim kursuna katılmak üzere ABD’ye gidecek olan kişiler için gerekli vize türüdür. Okul kabulu olan öğrenci Öğrenci ve Ziyaretçi Değişim Bilgi Sistemine (SEVIS) kaydını yaptırarak SEVIS I-901 ücretinin yatırması gerekir. Öğrenci ile birlikte seyahat edecek olan aile bireylerinin de I-20 formu doldurulurken isimlerinin beyan edilmesi gereklidir. Her başvuran için ayrı I-20 formu doldurulmalıdır. Devam eden öğrenciler, öğrenci statülerini korudukları ve SEVIS kayıtları güncel olduğu sürece, herhangi bir zamanda yeni bir vize için başvurabilir. 

Gerekli evraklar için tıklayınız.

( J ) Değişim Programı

ABD’de ki değişim programlarından birine kabul onayı alan kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür. Başvuru sahibi kabul aldıktan sonra J-1 değişim programcısı öncelikle SEVIS-901 kayıt ücretini yatırması gerekmektedir. J-1 Değişim Programına başvuran kişi ile birlikte seyahat edecek olan aile üyelerinin SEVIS-901  ücreti ödemesine gerek bulunmamaktadır. DS-2019 formu başvuran ile birlikte seyahat edecek tüm aile bireyleri için doldurulması gerekmektedir.

Gerekli evraklar için tıklayınız.

( D ) Mürettebat Vizesi

Yolcu gemisi(kaptan, teknisyen, tayfa, cankurtaran, aşçı, garsonve diğer hizmet personeli), balıkçı gemileri (kaptan, teknisyen, tayfa) veya uluslararası havayollarında çalışan kişilere (pilot, uçuş görevlisi) yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

Başvuru sahibi çalışacağı gemiye ulaşmak için başka bir ülkeden ziyaret ediyorsa Transit vizesine de sahip olmak zorundadır. İşverenince bunu kanıtlayan mektubu ibraz etmekle mükelleftir.

( I ) Basın Mensubu ve Gazeteciler

Yabancı medyanın işleyişi için önem taşıyan meslekler için gerekli göçmen olmayan vize türüdür. Başvuru sahibinin medya kuruluşunun nitelikli faaliyetlerinde çalışıyor olması gerekmektedir. 

Gerekli evraklar için tıklayınız.

( E1/E2 ) Tüccar / Yatırımcı Vizesi

Ticari anlaşmalı tüccar E1 vizesi sadece kendi adlarına ve hesaplarına uluslarası ticaret yapmak için, ticari anlaşmalı yatırımcı E2 vizesi ticaret yapmak veya bir kuruluşun faaliyetlerini gelişirmek, yönetmek ve sermaye yatırımı yapmak amacıyla ABD’ye gidecek kişiler için gerekli göçmen olmayan vize türüdür.

Gerekli evraklar için tıklayınız. 

( H, L, O, P, Q, R ) Geçici Çalışma ve Staj Vizesi

ABD’deki işveren I-129 dilekçesi verdikten ve USCIS’in bunu onaylamasını takiben geçici işçi vizesi başvurusunda bulunabilir. USCIS onay numarasını içeren I-797 formu düzenlenmesi gerekmektedir.

Gerekli evraklar için tıklayınız.

(H1-B) Özel Mesleğe Sahip Kişiler: Mankenler, araştırma geliştirme ya da Savunma Bakanlığı idaresindeki projelerde çalışanlar için gerekli göçmen olmayan vize türüdür.

(H-1B1) Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) Profesyonel: H-1B1 vizelerine başvuran kişilerin ABD’deki bir işverenden bir iş teklifi ve Çalışma Bakanlığından onaylı bir başvuru sunabilecek kişiler için geçerli göçmen olmayan vize türüdür.

(H2-A) Mevsimlik Tarım İşçileri: H2-A vizesi ABD’deki işverenlerin, yeterli ABD’li işçi bulunamayan geçici tarım işlerinde çalıştırılmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlayan göçmen olmayan vize türüdür.

(H2-B) Geçici veya Mevsimlik Tarım Dışı İşçiler: H2-B tarım dışı geçici işçi programı, ABD’deki işverenlerin, geçici tarım dışı işlerde çalıştırmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlayan göçmen olmayan vize türüdür.

(H3) Stajyerler (tıp veya akademik staj dışındakiler): Bu vize türü yabancı uyrukluların tarım,ticaret, iletişim, finans, devlet, ulaştırma, salt endüstriyel alanlar da dahil olmak üzere birçok çeşitli alanda stajyerlik eğitimi almak üzere ABD'ye seyahat etmelerine imkan tanıyan göçmen olmayan vize türüdür. 

(L) Şirket İçi Transfer: Önceki üç yıl içinde yurtdışında aralıksız çalışmış olan ve aynı işverenin ABD’deki bir şubesi, ana şirketi, bağlı şirketi veya temsilcisinde idari, yönetici veya uzmanlık bilgisi gerektiren bir görevde çalışacak olan başvuru sahipleri için gerekli göçmen olmayan vize türüdür. ABD’de ofis kurulumu için gönderilecek olan yönetici de bu vizeden yararlanabilir.

(O) Olağanüstü Yetenekli Kişiler: Bilim, sanat, eğitim, ticaret veya sporda olağanüstü bir yeteneğe sahip olan, ya da film veya televizyon sektöründe başarı kaydeden ve bu başarılar nedeniyle ulusal veya uluslararası çapta tanınan kişilere yöneliktir göçmen olmayan vize türüdür.

(P) Uluslararası Üne Sahip Sporcular, Sanatçılar ve Gösteri Grupları: Atlet veya bir gösteri grubunun üyesi olarak belirli bir spor müsabakasına katılmak. Uluslararası kabul görmüş sürekli performans sergiliyor olan, özgün veya geleneksel etnik, folklorik, kültürel, müzik, tiyatro, ya da sanatsal bir performans veya sunum yapma, geliştirme, yorumlama, temsil etme, bunlara koçluk etme veya bunlara eğitim verme amacına yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

(Q) Uluslararası Kültürel Değişim Programı: Başvuru sahiplerine staj imkanı sağlamayı veya çalışma tecrübesi kazandırmayı ve ülkesinin tarihini, kültürünü ve geleneklerini paylaşma amacına yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

(R) Din Görevlisi: Geçici süreyle dini bir görevde çalışmak amacıyla Birleşik Devletler’e gitmek isteyen başvuru sahiplerine yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

AMERİKA biletleri için tıklayınız